Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11332338



*

nr 1133 2338


Ewald Dahlskog

(1894-1950), Sverige


Gouache, Ewald Dahlskog (1894-1950), tillskriven, landskapsmotiv, 47x63


Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.200 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 oktober 2017
kl 20:55:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/9 13:59:35 1      100 kr
28/9 15:36:33 2      Vinnande bud
2/10 17:20:01 3      200 kr
2/10 17:20:01 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Ewald Dahlskog

Ewald Dahlskog, född 1894 i Stockholm, död 1950 i Gävle, svensk målare och keramiker.

Läs mer om Ewald Dahlskog
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog gouache landskapsmotiv svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr